Sık Sorulan Sorular

RIESS Emaye Temizleyici
Emaye temizleyicimiz hassas bir şekilde temizleme yapar ve ürünün parlak kalmasını sağlar. Paslanmaz çelik takımlarından ötürü emayelerde oluşan metal tozu izlerini ortadan kaldırır.

Emaye saf ve doğal materyallerden oluşur. Çok kolay eriyebilen, silikat ve oksitlerden oluşan cam malzeme çelik, dökme demir veya paslanmaz çelikten yapılmış iç materyale yayılır. Çok yüksek sıcaklıklarda (yaklaşık 850° C) kısa sürede eritilir ve iç materyalle kimyasal ve fiziksel olarak bağlanır.
Daha fazla bilgiyi ‘‘Hammadde‘‘ bölümünde bulabilirsiniz.

RIESS emaye ürünleri Avusturya-Mostviertel‘de Ybbsitz bölgesindeki fabrikamızda titizlikle imal edilir. Üretim yeşil enerji ile 3 hidroelektrik santralinde karbon salınımı olmadan gerçekleşir.
Detaylı üretim süreci ile ilgili daha fazla bilgiyi Üretim bölümünde bulabilirsiniz.

Mutfağınızda emaye kullanmanız için 10 iyi neden.

RIESS Emaye

 • Riess emaye mutfak gereçleri, doğal materyallerden ve yeşil enerji ile kendi su enerjisinden çevre dostu olarak Avusturya’da üretilirler.
 • Sağlıklı ve enerji tasarrufu sağlayarak pişirmek için ideal. Sağlam çelik gövdesi ve özel olarak tasarlanmış taban, sıcaklığı hızlı bir şekilde iletir. Aşırı sıcaklık hızlıca düşürülebilir. Böylece yemeğiniz güzelce kıvam alır ve de enerji tasarrufu sağlanmış olur.
 • Endüksiyon ürün çelik gövdesi sayesinde her tür ocak/fırın tipinde pişirmek için uygundur.
 • Kokusuzdur. Emaye camdan bir kılıftır. Bu sebeple bütün yemekler ve malzemeler doğal lezzetini ve besin değerlerini korurlar.
 • Bakteri oluşumunu önler ve temizlemesi kolaydır. Pürüzsüz ve gözeneksiz üst yüzeyi yemekleri pişirme ve saklama sırasında mükemmel hijyen sağlar. Bu şekilde daha sağlıklı bir pişirme mümkün olur.
 • Üst yüzeyi sert camdan oluşur. Bu yüzden kesilmeye ve çizilmeye karşı dayanıklıdır.
 • Nikel içermez ve nikel alerjilerinde pişirme malzemesi olarak çekinmeden kullanılabilir.
 • Pek çok dizayn ve renk çeşidi mevcuttur. Emaye mutfağa yaşama sevinci getirir.
 • Son derece uzun ömürlüdür. Doğru kullanım ve bakımda uzun yıllar kullanılabilecek bir pişirme malzemesidir.
 • Tamamen geri dönüştürülebilir. Emaye içindeki demir sac ve cam yüzeyi ile % 100 doğal materyallerden oluşmaktadır.

RIESS emaye mutfak gereçleri çelik tabanları sayesinde endüksiyon ocaklarda kullanım için idealdir. Ürünlerimiz elektrikli, gazlı, seramik, endüksiyon veya açık alev kullanılan her tür ocakta kullanılabilir.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi için Endüksiyon Ürünleri bölümünü inceleyiniz.

Emaye demir üstündeki camdır ve bu pürüzsüz, gözeneksiz, camdan yüzey çok kolay temizlenebilmektedir. Bu konu ile ilgili yararlı bilgileri ‘‘Bakım ve Temizleme‘‘ bölümünde bulabilirsiniz.
Emaye ürünler bulaşık makinalarında kullanılabilir. Bunun için yemek artıklarını ve yanıkları temizleyip ürünü sıcak suyla çalkalayınız.
Yine de daha iyi bir program geliştirilene kadar parlaklığını uzun süre muhafaza etmek için elde yıkamayı öneriyoruz.
Emaye ile pişirmek her geçen gün daha çok tercih edilmektedir. Emayeler çok hızlı ısındıkları için, birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için „Endüksiyon ocaklarda dikkat edilmesi gerekenler“ bölümünü hazırladık.

Yemeklerinizi emaye ile pişirmek hem sağlığınız, hem de zevkiniz için önemlidir. Emaye ile pişirmenizi pürüzsüz ve gözeneksiz dış yüzeyi sayesinde oluşan 5 sebepten ötürü öneririz.

 • Emaye tamamıyla kokusuzdurlar.
 • % 100 doğal hammaddelerden oluştukları için başka materyallerde olduğu gibi yüksek derecelerde atıklar ortaya çıkarmazlar.
 • Tüm yemekler doğal lezzet ve besin değerlerini korumaya devam ederler.
 • RIESS tencere tabanının ve duvarlarının yapım şekli dolayısıyla sıcaklık en iyi şekilde hapsolur ve eşit şekilde yiyeceğe aktarılır. Böylece alışılandan az pişirme sıcaklığı yeterli olur.
 • Yemekleriniz hem güzel kıvam alır, hem de enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Bu durum emaye sap ve kapaklarının içinde çelik sac olmasından kaynaklanır. Bunlar hem ocakta hem de fırında pişerken hızlı bir şekilde ısınırlar. Bu sebeple sap ve kapakları lütfen tutma bezi ile tutunuz.

Emaye nikel içermez. Bu yüzden nikel alerjisi olanlar gönül rahatlığıyla kullanabilirler.
Emayeler çizilmeye ve kesilmeye karşı son derece dayanıklıdırlar. Ancak emayenin camdan bir kaplama olduğunu unutmayın. Taban üstü düşmesi veya sert bir cisimle darbe alması çatlamalara sebep olabilir.
Her türlü tedbire rağmen böyle bir durumla karşılaşılırsa, bu sizi görsel olarak rahatsız edebilir. Yine de kabınızı tereddüt etmeden kullanmaya devam edebilirsiniz. Ürünün iç kısmında yemekle temas edecek bölgelerde oluşan çatlaklar mükemmel hijyeni bozacağı için bu gibi durumlarda ürünü değiştirmenizi tavsiye ederiz.
Bıçak, çatal veya yardımcı mutfak gereçlerinizle tereddüt etmeden kesim yapabilir veya yemeklerinizi alabilirsiniz. Usulüne uygun yapılmayan temizleme sonrası ürünün parlaklığını azaltan ama sağlığa zararsız çizikler oluşabilir. Ürünün doğal parlaklığı kaybolacağı için bu istenmeyen bir durumdur. Bu konu için lütfen ‘‘Bakım ve Temizleme İçin İpuçları‘‘ bölümünü inceleyiniz.

Unutmayın: Emaye camdan bir kaplamadır!
Yarıkları önlemek için, aşağıdaki noktalara dikkat ediniz:

 • Isınmış emaye bulaşıklarınızı hiçbir zaman soğuk suya koymayınız. Önce soğumasını bekleyiniz.
 • Emayenin özellikleri cama benzer. Sıcaklık şoklarında yarıklar oluşabilir.
 • Emaye pişirme gerecinizi içinde yemek yokken asla ısıtmayınız.
 • Pişirme veya kızartma işlemini asla en yüksek güçte yapmayınız ve endüksiyonda asla ek güç fonksiyonunu kullanmayınız.
 • İki durumda da ürünün tabanı şekil değiştirebilir ve cilada çatlaklar meydana gelebilir.

Emaye % 100 doğal materyallerden oluşmaktadır ve tamamen geri dönüştürülebilir.
İyi bakım ve doğru kullanımda ürünlerimiz çok uzun ömürlüdür. Kullanım sıklığına bağlı olarak ürünleriniz iyi bir bakımla sonraki nesiller için aile yadigarı olarak kalabilir.
Evet. Pürüzsüz, gözeneksiz ve camdan oluşan dış yüzeyinden dolayı yiyecekler temiz kalır. Bundan ötürü emaye bakteri önleyicidir. Doğal hammaddelerinden ötürü de kokusuzdur. Emaye, yemeklerinizi tatlarını koruyarak dondurmak ve saklamak için mükemmel bir seçimdir.
Ürünlerimizle alakalı tüm sorularınız için lütfen „İletişim“ bölümünde bulunan müşteri servisiyle irtibata geçiniz. Sizlere en hızlı şekilde yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız.
Emaye tekniği, en başlarda camı demirle bağlamak için kurşun eklenmesini teknik olarak gerekli bulmuştu. 19 yüzyılın ortalarında kurşunsuz yeni yöntemler geliştirildi. Ürünlerle temasa geçecek emayelere kurşun eklenmesi kanun ile yasaklanmıştır.
Avrupa Emaye Otoritesi‘nin en sıkı kalite kriterlerine riayet etmekteyiz. Bütün RIESS ürünleri, bu konuda yetkili denetim kurumları olan Gıda Ürünleri İnceleme Kurumu ve Avusturya Araştırma Enstitüsü (Viyana) tarafından Avrupa ve Avusturya kanunlarına uygun şekilde incelenmektedir. Aynı zamanda kurşun, kadmiyum, antimon, baryum ve çinko hakkındaki düzenlemelere göre incelemeler de yine bu kurumlar tarafından yapılmaktadır.
Emaye üretiminin başlarında bu durum söz konusuydu. Günümüzdeki emaye yüzeyler camdandır ancak kuvvetli ve uzun ömürlüdürler. Çünkü teknolojik gelişmeler gittikçe incelen emaye yüzeyler oluşturulmasına olanak sağlamıştır. Cam bir çubuk kırılabilir, cam elyafı bükülebilir. Bununla birlikte emayede çatlama sadece taş zemine düşme veya sert bir cisime çarpma ile söz konusudur.
Mikrodalga fırınlar metal gereçlerdeki yemekleri ısıtamadığından, emaye ürünler de içindeki demir saclar nedeniyle diğer tüm metal tencereler gibi mikrodalgaya uygun değildir.
Metal gereçler tencere tabanında çiziklere benzer lekelere neden olabilir. Bunlar çoğunlukla mutfak deterjanı ya da RIESS emaye temizleyicisi ile yok edilebilir. Hiçbir koşulda mutfak teli, seramik yapılı temizleme süngeri ve aşındırıcı deterjan kullanmayınız, bunlar yüzeyde kalıcı çiziklere neden olabilir.

RIESS emaye mutfak gereçleri ile endüksiyon ocaklarda yemek yapmak son derece ekonomiktir, tabanlarındaki hızlı ısı transferi sayesinde RIESS mutfak gereçleri ile enerji % 97 verim ile kullanılır ve pişirme süreleri son derece kısalır.
Maksimum verim için 2 şey önemlidir:

 • Doğru sıcaklık ayarı: Tüm endüksiyon ocaklarında sıcaklık ayarları farklıdır, bu nedenle mutlaka kullanım öncesi satıcınızın sizi bilgilendirmesini isteyin. Su kaynatmak için (100 °C) 500 Watt yeterliyken, kızartma yapmak için (180 °C) yaklaşık 1.700 Watt gerekmektedir. Doğru ayarda çalışan bir ocakla maksimum verim elde edilecektir.
 • Doğru ocak bölmesinin seçilmesi: Endüksiyon ocaklarda sadece o ocak bölmesi ısınmaktadır. En verimli pişirme şekli, ocak bölmesiyle kullanılan pişirme gerecinin çaplarının olabildiğince yakın olmasıyla elde edilecektir.